Bourns Inc. SRU6013-220Y
SRU6013-220Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU6013-220Y
Brief Description
FIXED IND 22UH 950MA 325 MOHM
Datasheet Download
SRU6013-220Y.pdf
Availability of SRU6013-220Y
QUANTITY
SRU6013-220Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU6013-220Y
Internal Part NumberEIS-SRU6013-220Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU6013 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU6013
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±30%
Current Rating950mA
Current - Saturation720mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)325 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant22MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.244" W (6.50mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU6013-220Y
Related LinksSRU601, SRU6013-220Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU6013-220Y Details Description
Related parts for SRU6013-220Y
CONN SOCKET 22-26AWG 30AU CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
AVIKRIMP BULLET REC. TAPED datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 195MA 2.5 OHM datasheet.pdf