Bourns Inc. SRU6025-100Y
SRU6025-100Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU6025-100Y
Brief Description
FIXED IND 10UH 2A 57 MOHM SMD
Datasheet Download
SRU6025-100Y.pdf
Availability of SRU6025-100Y
QUANTITY
SRU6025-100Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU6025-100Y
Internal Part NumberEIS-SRU6025-100Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU6025 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU6025
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±30%
Current Rating2A
Current - Saturation1.05A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)57 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.244" W (6.50mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU6025-100Y
Related LinksSRU602, SRU6025-100Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU6025-100Y Details Description
Related parts for SRU6025-100Y
GDT 145V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
TIMER DKZA TS35 24VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
LED WEDGE BASED T3 1/4 WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
I/O MOD 16 DIGITAL 16 SOLID ST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
M804 7C 7#16 PIN PLUG OM datasheet.pdf
192 KHZ DIGITAL AUDIO INTERFACE TRANSMITTER IC datasheet.pdf