Vishay/Dale MMB25-0261R1
MMB25-0261R1 picture photo
Mfg. Part Number
MMB25-0261R1
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN RACK/PANEL 26POS 5A
Datasheet Download
MMB25-0261R1.pdf
Availability of MMB25-0261R1
QUANTITY
MMB25-0261R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMB25-0261R1
Internal Part NumberEIS-MMB25-0261R1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMM22
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypePlug, Male Pins
Connector StyleRack and Panel
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows3
Number of Columns-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesScrewlocks
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
ColorGreen
Current Rating5A
Material Flammability Rating-
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMB25-0261R1
Related LinksMMB25-, MMB25-0261R1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MMB25-0261R1 Details Description
Related parts for MMB25-0261R1
FIXED IND 3.9NH 300MA 150 MOHM datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE BEAD ARRAY 22 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TRANS NPN DBL 45V 100MA SOT-143B datasheet.pdf
RES 47.0 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
THERMAL PAD 5X5X2MM datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf