Bourns Inc. SRU8043-680Y
SRU8043-680Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU8043-680Y
Brief Description
FIXED IND 68UH 1.2A 192 MOHM SMD
Datasheet Download
SRU8043-680Y.pdf
Availability of SRU8043-680Y
QUANTITY
SRU8043-680Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU8043-680Y
Internal Part NumberEIS-SRU8043-680Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU8043 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU8043
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±30%
Current Rating1.2A
Current - Saturation1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)192 mOhm
Q @ Freq20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant7MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.181" (4.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU8043-680Y
Related LinksSRU804, SRU8043-680Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU8043-680Y Details Description
Related parts for SRU8043-680Y
RES SMD 30K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
D3V SIM ROLLER LEVER (EXT) datasheet.pdf
IC RF FREQ SYNTHESIZER 32WQFN datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf