Bel Fuse Inc. SS-611010-TLF-P-26-4/6
SS-611010-TLF-P-26-4/6 picture photo
Mfg. Part Number
SS-611010-TLF-P-26-4/6
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
CONN MOD JACK 10P10C R/A SHLD
Datasheet Download
SS-611010-TLF-P-26-4/6.pdf
Availability of SS-611010-TLF-P-26-4/6
QUANTITY
SS-611010-TLF-P-26-4/6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SS-611010-TLF-P-26-4/6
Internal Part NumberEIS-SS-611010-TLF-P-26-4/6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPlug RoHS Compliance
PCN Design/SpecificationMultiple Connectors Labeling/Logo 10/Dec/2014
Standard Package144
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
Series61
PackagingBulk
Connector TypeJack, Compu-Shield
Number of Positions/Contacts10p10c (RJ50)
Number of Ports1
Number of Rows1
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingShielded
Ratings-
FeaturesBoard Lock, Flange, Keyed
LED ColorDoes Not Contain LED
Ingress Protection-
Tab Direction-
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Housing MaterialThermoplastic
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS-611010-TLF-P-26-4/6
Related LinksSS-611010-T, SS-611010-TLF-P-26-4/6 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SS-611010-TLF-P-26-4/6 Details Description
Related parts for SS-611010-TLF-P-26-4/6
TOOL EXTRACTOR PLCC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 32-EDIP datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 50K 3-WIRE 8-DIP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS CRIMP SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC ECHO CANCELLER AEC 48TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf