Cornell Dubilier Electronics SS101M010ST
SS101M010ST picture photo
Mfg. Part Number
SS101M010ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
SS101M010ST.pdf
Availability of SS101M010ST
QUANTITY
SS101M010ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SS101M010ST
Internal Part NumberEIS-SS101M010ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSS
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.65 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS101M010ST
Related LinksSS101, SS101M010ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SS101M010ST Details Description
Related parts for SS101M010ST
CAP CER 2.2PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP-3 POS NON SHORT datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 250MA 450 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CAP ALUM 770UF 20% 150V FLATPACK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW SOD80 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 9POS R/A SOLDER datasheet.pdf