Vishay Semiconductor/Diodes Division SS10P3HM3/86A
SS10P3HM3/86A picture photo
Mfg. Part Number
SS10P3HM3/86A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 10A TO277A
Datasheet Download
SS10P3HM3/86A.pdf
Availability of SS10P3HM3/86A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SS10P3HM3/86A Order Process
Ship out your order
Specifications of SS10P3HM3/86A
Internal Part NumberEIS-SS10P3HM3/86A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherDD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SerieseSMP®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If560mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr800µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-277, 3-PowerDFN
Supplier Device PackageTO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS10P3HM3/86A
Related LinksSS10P3, SS10P3HM3/86A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SS10P3HM3/86A Details Description
Related parts for SS10P3HM3/86A
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
FIXED IND 7.5MH 41MA 85.2 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 81.6K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A datasheet.pdf