Vishay Semiconductor/Diodes Division SS15P3S-M3/86A
SS15P3S-M3/86A picture photo
Mfg. Part Number
SS15P3S-M3/86A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 15A TO277A STOCK ITEM ORIGINAL
Datasheet Download
SS15P3S-M3/86A.pdf
Availability of SS15P3S-M3/86A
QUANTITY
SS15P3S-M3/86A Order Process
Ship out your order
Specifications of SS15P3S-M3/86A
Internal Part NumberEIS-SS15P3S-M3/86A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SerieseSMP®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If570mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 30V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-277, 3-PowerDFN
Supplier Device PackageTO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction200°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS15P3S-M3/86A
Related LinksSS15P3S, SS15P3S-M3/86A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SS15P3S-M3/86A Details Description
Related parts for SS15P3S-M3/86A
IC Z8 GP MCU 8K OTP 20SOIC datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 8A TO252 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 120W datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 0.422 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf