Vishay Semiconductor/Diodes Division SS5P10HM3/86A
SS5P10HM3/86A picture photo
Mfg. Part Number
SS5P10HM3/86A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 5A 100V TO-277A
Datasheet Download
SS5P10HM3/86A.pdf
Availability of SS5P10HM3/86A
QUANTITY
SS5P10HM3/86A Order Process
Ship out your order
Specifications of SS5P10HM3/86A
Internal Part NumberEIS-SS5P10HM3/86A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWafer Geometry Conversion 28/Jul/2015
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If680mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr15µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F130pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-277, 3-PowerDFN
Supplier Device PackageTO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS5P10HM3/86A
Related LinksSS5P10, SS5P10HM3/86A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SS5P10HM3/86A Details Description
Related parts for SS5P10HM3/86A
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR/AND DUAL ECL 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 2220 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 675MA 440 MOHM datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 19 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PINS datasheet.pdf