Lumex, Inc. SSA-LXB10GW-GF/LP
SSA-LXB10GW-GF/LP picture photo
Mfg. Part Number
SSA-LXB10GW-GF/LP
Manufacturer
Product Category
LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Brief Description
LED ARRAY 10X25MM 10SEG GRN DIFF
Datasheet Download
SSA-LXB10GW-GF/LP.pdf
Availability of SSA-LXB10GW-GF/LP
QUANTITY
SSA-LXB10GW-GF/LP Order Process
Ship out your order
Specifications of SSA-LXB10GW-GF/LP
Internal Part NumberEIS-SSA-LXB10GW-GF/LP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLEDs
Benefits of Custom LED and LCD Technology
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Series-
PackagingBulk
ColorGreen (x 10)
Wavelength - Peak565nm
ConfigurationBar - 10 Wide, DIP
Current25mA
Millicandela Rating8mcd
Viewing Angle160°
Lens TypeDiffused, White
Lens Style/SizeRectangle, 5mm x 1.74mm
Voltage Rating2.2V
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSA-LXB10GW-GF/LP
Related LinksSSA-LXB1, SSA-LXB10GW-GF/LP Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SSA-LXB10GW-GF/LP Details Description
Related parts for SSA-LXB10GW-GF/LP
SWITCH DIP SPST SEALED 2POS 25V datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 1411 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT 20MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
XFRMR SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 400VDC RDL datasheet.pdf
22000UF 100V 65X105MM 85C 15000H datasheet.pdf