Panduit SSC2S-S10-C
SSC2S-S10-C picture photo
Mfg. Part Number
SSC2S-S10-C
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
*STA-STRAP* CLAMP
Datasheet Download
SSC2S-S10-C.pdf
Availability of SSC2S-S10-C
QUANTITY
SSC2S-S10-C Order Process
Ship out your order
Specifications of SSC2S-S10-C
Internal Part NumberEIS-SSC2S-S10-C
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
SeriesSTA-STRAP® SSC
Packaging100 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Releasable
Bundle Diameter1.75" (44.45mm)
Length0.617' (187.96mm, 7.40")
Width0.180" (4.57mm)
Mounting TypeScrew Mount, Mounting Hole
Tensile Strength50 lbs (22.7 kg)
Features-
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSC2S-S10-C
Related LinksSSC2S, SSC2S-S10-C Datasheet, Panduit Distributor
SSC2S-S10-C Details Description
Related parts for SSC2S-S10-C
CAP ALUM 82UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
THERMISTOR GLASS BEAD AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf