Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCDANN010NG2A3
SSCDANN010NG2A3 picture photo
Mfg. Part Number
SSCDANN010NG2A3
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESS GAUGE 10" H2O 8DIP
Datasheet Download
SSCDANN010NG2A3.pdf
Availability of SSCDANN010NG2A3
QUANTITY
SSCDANN010NG2A3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCDANN010NG2A3
Internal Part NumberEIS-SSCDANN010NG2A3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
Product Training ModulesTruStability™ Silicon Pressure Sensors
Featured ProductTruStability™ Silicon Pressure Sensors
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTruStability® SSC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure0.36 PSI (2.49 kPa)
Output TypeI²C
Output12 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply3.27 V ~ 3.33 V
Port SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube
Port StyleBarbed
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure10.84 PSI (74.75 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port
Supplier Device Package8-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSCDANN010NG2A3
SSCDANN010NG2A3 Details Description
Related parts for SSCDANN010NG2A3
IC TRANSLATOR PECL TTL DFF 8SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 35MA SSSMINI2 datasheet.pdf
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 106K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
HEATSINK FOR PWR MOD/IGBT/RELAY datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf