Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCDANN030PAAA5
SSCDANN030PAAA5 picture photo
Mfg. Part Number
SSCDANN030PAAA5
Brief Description
SENSOR PRESS 30PSI ABSOL 5V DIP
Datasheet Download
SSCDANN030PAAA5.pdf
Availability of SSCDANN030PAAA5
QUANTITY
SSCDANN030PAAA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCDANN030PAAA5
Internal Part NumberEIS-SSCDANN030PAAA5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
Product Training ModulesTruStability™ Silicon Pressure Sensors
Featured ProductTruStability™ Silicon Pressure Sensors
SeriesTruStability® SSC
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure60 PSI (413.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSCDANN030PAAA5
SSCDANN030PAAA5 Details Description
Related parts for SSCDANN030PAAA5
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 6V datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 12V 8DIP datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 1A TO-92 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
IC CONV TRUE RMS-DC LP 20QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf