Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCDANN100PAAA5
SSCDANN100PAAA5 picture photo
Mfg. Part Number
SSCDANN100PAAA5
Brief Description
SENSOR PRES 100PSI ABSO 5V DIP
Datasheet Download
SSCDANN100PAAA5.pdf
Availability of SSCDANN100PAAA5
QUANTITY
SSCDANN100PAAA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCDANN100PAAA5
Internal Part NumberEIS-SSCDANN100PAAA5
SeriesTruStability® SSC
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSCDANN100PAAA5
SSCDANN100PAAA5 Details Description
Related parts for SSCDANN100PAAA5
RACK STEEL 16.1X21.1X35.2 BLK datasheet.pdf
2X11P JUN POW TIMGH datasheet.pdf
HYBRID MK-2 PLUG HSG ASSY 26P datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 70MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/2.5V 0.15A 6DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.1A 110 MOHM datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 18K OHM 8SIP datasheet.pdf