Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCDANN400MGAA3
SSCDANN400MGAA3 picture photo
Mfg. Part Number
SSCDANN400MGAA3
Brief Description
BRD MNT PRESSURE SENSORS
Datasheet Download
SSCDANN400MGAA3.pdf
Availability of SSCDANN400MGAA3
QUANTITY
SSCDANN400MGAA3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCDANN400MGAA3
Internal Part NumberEIS-SSCDANN400MGAA3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
Product Training ModulesTruStability™ Silicon Pressure Sensors
Featured ProductTruStability™ Silicon Pressure Sensors
SeriesTruStability® SSC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure5.8 PSI (40 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.33 V ~ 2.97 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Port SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure29.01 PSI (200 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSCDANN400MGAA3
SSCDANN400MGAA3 Details Description
Related parts for SSCDANN400MGAA3
IC MOSFET DVR .5A HS INV 8SOIC datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 275VAC RADIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.860" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 708MA 400 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A DFN2020-6 datasheet.pdf