Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCMANN150PAAA3
SSCMANN150PAAA3 picture photo
Mfg. Part Number
SSCMANN150PAAA3
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 150PSI ABSO 3.3V SMT
Datasheet Download
SSCMANN150PAAA3.pdf
Availability of SSCMANN150PAAA3
QUANTITY
SSCMANN150PAAA3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCMANN150PAAA3
Internal Part NumberEIS-SSCMANN150PAAA3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTruStability® SSC
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.33 V ~ 2.97 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Port SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube
Port StyleBarbed
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleSurface Mount
Maximum Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SMD, J-Lead, Top Port
Supplier Device Package8-SMT
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSCMANN150PAAA3
SSCMANN150PAAA3 Details Description
Related parts for SSCMANN150PAAA3
CONVERTER DC/DC 3.3V 16.5W OUT datasheet.pdf
FERRITE BEAD 30 OHM 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 43POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 THRUHL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf