Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCMNNN015PA5A3
SSCMNNN015PA5A3 picture photo
Mfg. Part Number
SSCMNNN015PA5A3
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
BRD MNT PRESSURE SENSORS
Datasheet Download
SSCMNNN015PA5A3.pdf
Availability of SSCMNNN015PA5A3
QUANTITY
SSCMNNN015PA5A3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCMNNN015PA5A3
Internal Part NumberEIS-SSCMNNN015PA5A3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTruStability® SSC
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeI²C
Output12 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Port Size-
Port StyleNo Port
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleSurface Mount
Maximum Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SMD, J-Lead
Supplier Device Package8-SMT
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSCMNNN015PA5A3
SSCMNNN015PA5A3 Details Description
Related parts for SSCMNNN015PA5A3
CONN HEADER .100 SINGL STR 30POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf