Bourns Inc. RL875S-822K
RL875S-822K picture photo
Mfg. Part Number
RL875S-822K
Brief Description
FIXED IND 8.2MH 81MA 30.6 OHM TH
Datasheet Download
RL875S-822K.pdf
Availability of RL875S-822K
QUANTITY
RL875S-822K Order Process
Ship out your order
Specifications of RL875S-822K
Internal Part NumberEIS-RL875S-822K
FamilyFixed Inductors
SeriesRL875S
Material - CoreFerrite
Inductance8.2mH
Tolerance±10%
Current Rating81mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)30.6 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL875S-822K
Related LinksRL875, RL875S-822K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL875S-822K Details Description
Related parts for RL875S-822K
WIRE JOINT NYL INS 24-14AWG RED datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK ADHESIVE 1/2" datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 10POS 30AU datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 24POS GOLD PCB datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 10% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 900MA 600 MOHM TH datasheet.pdf