Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCMRND015PGSA3
SSCMRND015PGSA3 picture photo
Mfg. Part Number
SSCMRND015PGSA3
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 15PSI GAUG 3.3V SMD
Datasheet Download
SSCMRND015PGSA3.pdf
Availability of SSCMRND015PGSA3
QUANTITY
SSCMRND015PGSA3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCMRND015PGSA3
Internal Part NumberEIS-SSCMRND015PGSA3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTruStability™ Silicon Pressure Sensors
Featured ProductTruStability™ Silicon Pressure Sensors
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTruStability® SSC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeSPI
Output12 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Port SizeMale - 0.08" (1.93mm) Tube
Port StyleBarbed
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleSurface Mount
Maximum Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SMD, J-Lead, Side Port
Supplier Device Package8-SMT
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSCMRND015PGSA3
SSCMRND015PGSA3 Details Description
Related parts for SSCMRND015PGSA3
IC FLASH 32MBIT 70NS 48CBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 220VWM 356VC SMC datasheet.pdf
HARDWARE DRESS NUT 1/4-40 N3-AG datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS R/A 1.25MM T/H datasheet.pdf
MIC MK-2 DBL LOCK PLATE 9P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 1206 datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
D4SL-N4FFG-D datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 36POS TIN datasheet.pdf