Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCSNBN030PAAA5
SSCSNBN030PAAA5 picture photo
Mfg. Part Number
SSCSNBN030PAAA5
Brief Description
SENSOR PRES 30PSI ABSO 5V SIP
Datasheet Download
SSCSNBN030PAAA5.pdf
Availability of SSCSNBN030PAAA5
QUANTITY
SSCSNBN030PAAA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCSNBN030PAAA5
Internal Part NumberEIS-SSCSNBN030PAAA5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
Product Training ModulesTruStability™ Silicon Pressure Sensors
SeriesTruStability® SSC
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.19" (4.8mm) Tube, Dual
Port StyleBarbless
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure60 PSI (413.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP, Dual Ports, Same Side
Supplier Device Package4-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSCSNBN030PAAA5
SSCSNBN030PAAA5 Details Description
Related parts for SSCSNBN030PAAA5
IC PFC/PWM COMB CTRLR 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 500V NP0 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONTACT FINGER EMI SMD datasheet.pdf
DIE-RD 15 2MM PKGD datasheet.pdf
RES 50 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 2C UNSHLD 300V datasheet.pdf
ULTRA SONIC RANGE MEASUREMENT datasheet.pdf
FILTER EMI 270PF 100V RADIAL datasheet.pdf