Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCSNBN030PDAC5
SSCSNBN030PDAC5 picture photo
Mfg. Part Number
SSCSNBN030PDAC5
Brief Description
SENSOR PRES 30PSI DIFF 5V SIP
Datasheet Download
SSCSNBN030PDAC5.pdf
Availability of SSCSNBN030PDAC5
QUANTITY
SSCSNBN030PDAC5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCSNBN030PDAC5
Internal Part NumberEIS-SSCSNBN030PDAC5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
Product Training ModulesTruStability™ Silicon Pressure Sensors
SeriesTruStability® SSC
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±30 PSI (±206.84 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.25 V ~ 4.25 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.19" (4.8mm) Tube, Dual
Port StyleBarbless
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure±120 PSI (±827.37 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP, Dual Ports, Same Side
Supplier Device Package4-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSCSNBN030PDAC5
SSCSNBN030PDAC5 Details Description
Related parts for SSCSNBN030PDAC5
RES SMD 15.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM RING NON INS 12-10AWG datasheet.pdf
DIODE 15A 800V GSIB-5S datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 661X datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
STRIP REAR GUIDE datasheet.pdf
FUSEHOLDER 1AMP 1000V DC INLINE datasheet.pdf
TV 32C 32#20 SKT RECP datasheet.pdf
47UF 200V 18X40 105C RAD datasheet.pdf