Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCSSND060PA2A3
SSCSSND060PA2A3 picture photo
Mfg. Part Number
SSCSSND060PA2A3
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 60PSI ABSO 3.3V SIP
Datasheet Download
SSCSSND060PA2A3.pdf
Availability of SSCSSND060PA2A3
QUANTITY
SSCSSND060PA2A3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCSSND060PA2A3
Internal Part NumberEIS-SSCSSND060PA2A3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTruStability® SSC
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure60 PSI (413.69 kPa)
Output TypeI²C
Output12 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Port Size-
Port StyleNo Port
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure120 PSI (827.37 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP Module
Supplier Device Package4-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSCSSND060PA2A3
SSCSSND060PA2A3 Details Description
Related parts for SSCSSND060PA2A3
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 324UF 165V QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC COMPARATR P-P NANOPWR SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 250MA 2.48 OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-24VOUT datasheet.pdf
RES 865 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
WIRE SDL SIDE ENT CPD ARROW MNT datasheet.pdf
HEATSHRINK ITCSN datasheet.pdf
3/16 INCH HST BLACK (300/4 INCH/ datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 13.8V 10W datasheet.pdf