| Internal Part Number | EIS-SSCSSNT030PAAA5 | |
| Series | TruStability® SSC | |
| Pressure Type | Absolute | |
| Operating Pressure | 30 PSI (206.84 kPa) | |
| Output Type | Analog, Voltage | |
| Output | 0.5 V ~ 4.5 V | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V | |
| Port Size | - | |
| Port Style | No Port | |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Maximum Pressure | 60 PSI (413.69 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |