Lumex, Inc. SSI-LXW06DNS-Y12V
SSI-LXW06DNS-Y12V picture photo
Mfg. Part Number
SSI-LXW06DNS-Y12V
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED IND M6 PNL MT YLW 12V IP67
Datasheet Download
SSI-LXW06DNS-Y12V.pdf
Availability of SSI-LXW06DNS-Y12V
QUANTITY
SSI-LXW06DNS-Y12V Order Process
Ship out your order
Specifications of SSI-LXW06DNS-Y12V
Internal Part NumberEIS-SSI-LXW06DNS-Y12V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQuasarBrite
TypeLED
Lamp ColorYellow
Lens Color-
Lens Transparency-
RatingsDC
Voltage6V
Current-
Panel Cutout Shape-
Panel Cutout Dimensions-
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSI-LXW06DNS-Y12V
Related LinksSSI-LXW0, SSI-LXW06DNS-Y12V Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SSI-LXW06DNS-Y12V Details Description
Related parts for SSI-LXW06DNS-Y12V
CONN HEADER 2POS DL R/A 15GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A 1.25MM T/H datasheet.pdf
IC HORN DRIVER DUAL 14SOIC datasheet.pdf
9+9 WAY M VERT 3MM TAIL W/JS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf