Lumex, Inc. SSL-LX15GC-TR
SSL-LX15GC-TR picture photo
Mfg. Part Number
SSL-LX15GC-TR
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR TO236-3 SMD
Datasheet Download
SSL-LX15GC-TR.pdf
Availability of SSL-LX15GC-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSL-LX15GC-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SSL-LX15GC-TR
Internal Part NumberEIS-SSL-LX15GC-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating10mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 3.00mm x 1.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Viewing Angle140°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak565nm
Features-
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Size / Dimension3.00mm L x 1.50mm W
Height (Max)1.05mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSL-LX15GC-TR
Related LinksSSL-LX, SSL-LX15GC-TR Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SSL-LX15GC-TR Details Description
Related parts for SSL-LX15GC-TR
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD523 datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR50S/AE50G/HKR50S datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 10000 OHM SMD datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 8-BIT RES datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
INSERT MALE 10POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT SKT datasheet.pdf