Luminus Devices Inc. SSM-80-W27M-A91-JB801
SSM-80-W27M-A91-JB801 picture photo
Mfg. Part Number
SSM-80-W27M-A91-JB801
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SSM-80-W27M-A91-JB801.pdf
Availability of SSM-80-W27M-A91-JB801
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSM-80-W27M-A91-JB801 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSM-80-W27M-A91-JB801
Internal Part NumberEIS-SSM-80-W27M-A91-JB801
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesSSM-80
PackagingTape & Reel (TR)
TypeLED Module
ColorWhite, Warm
CCT (K)2700K
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test1005 lm (970 lm ~ 1040 lm)
Current - Test1.4A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)13V
Lumens/Watt @ Current - Test55 lm/W
Current - Max2A
CRI (Color Rendering Index)83 (Typ)
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension10.00mm L x 11.00mm W
Height5.30mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSM-80-W27M-A91-JB801
Related LinksSSM-80-W27, SSM-80-W27M-A91-JB801 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSM-80-W27M-A91-JB801 Details Description
Related parts for SSM-80-W27M-A91-JB801
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.37A 140 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 278 I/O 484FBGA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position Tin Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf