Avago Technologies US, Inc. HCPL-2631#520
HCPL-2631#520 picture photo
Mfg. Part Number
HCPL-2631#520
Brief Description
OPTOISO 5KV 2CH OPEN COL 8DIP GW
Datasheet Download
HCPL-2631#520.pdf
Availability of HCPL-2631#520
QUANTITY
HCPL-2631#520 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL-2631#520
Internal Part NumberEIS-HCPL-2631#520
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Channels2
Inputs - Side 1/Side 22/0
Voltage - Isolation5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)10kV/µs
Input TypeDC
Output TypeOpen Collector
Current - Output / Channel50mA
Data Rate10MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)100ns, 100ns
Rise / Fall Time (Typ)24ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)15mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL-2631#520
Related LinksHCPL-2, HCPL-2631#520 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HCPL-2631#520 Details Description
Related parts for HCPL-2631#520
RES SMD 105 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
GDT 90V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/ADJ 0.5A 8UMAX datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 820PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH SAFETY DOOR 3NC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TLV32AIC14K datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 40SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS STR DUAL .100" datasheet.pdf