Lumex, Inc. SSP-1156B157U12
SSP-1156B157U12 picture photo
Mfg. Part Number
SSP-1156B157U12
Manufacturer
Product Category
LEDs - Lamp Replacements
Brief Description
LED 1156 REPLACEMENT 470NM BLUE
Datasheet Download
SSP-1156B157U12.pdf
Availability of SSP-1156B157U12
QUANTITY
SSP-1156B157U12 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSP-1156B157U12
Internal Part NumberEIS-SSP-1156B157U12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBenefits of Custom LED and LCD Technology
Standard Package50
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Lamp Replacements
SeriesPoly-Leds™
Can Replace Lamps1156
Size / Dimension1.02" Dia x 2.05" H (26mm x 52mm)
Wavelength470nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)12V
Base TypeBayonet (BA15S)
ColorBlue Clear
Millicandela Rating13500mcd
Configuration11 Round
ApplicationsIncandescent Replacements, Indicator Lights
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSP-1156B157U12
Related LinksSSP-115, SSP-1156B157U12 Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SSP-1156B157U12 Details Description
Related parts for SSP-1156B157U12
IC REG CHARGE PUMP INV 0.1A 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
I/O MODULE 8 DIGITAL 8 SOLID ST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 10 BASE-T datasheet.pdf
CONN PLUG 64POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf