Lumex, Inc. SSP-3MB96U12G
SSP-3MB96U12G picture photo
Mfg. Part Number
SSP-3MB96U12G
Manufacturer
Product Category
LEDs - Lamp Replacements
Brief Description
LED .43" 3L BA9S 626NM RED WTR
Datasheet Download
SSP-3MB96U12G.pdf
Availability of SSP-3MB96U12G
QUANTITY
SSP-3MB96U12G Order Process
Ship out your order
Specifications of SSP-3MB96U12G
Internal Part NumberEIS-SSP-3MB96U12G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Lamp Replacements
SeriesPoly-Leds™
Can Replace LampsMultiple Miniature Bayonet Lamps
Size / DimensionRound - 0.433" (11mm)
Wavelength626nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)12V
Base TypeMiniature Bayonet (BA9S)
ColorRed Clear
Millicandela Rating12800mcd
Configuration3 Round
ApplicationsIncandescent Replacements, Indicator Lights
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSP-3MB96U12G
Related LinksSSP-3M, SSP-3MB96U12G Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SSP-3MB96U12G Details Description
Related parts for SSP-3MB96U12G
RES ARRAY 4 RES 270K OHM 1206 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 50MA 6TSOP datasheet.pdf
RES 700 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 9POS VERT 5MM datasheet.pdf