Lumex, Inc. SSP-FSD8DSI-12V3
SSP-FSD8DSI-12V3 picture photo
Mfg. Part Number
SSP-FSD8DSI-12V3
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED STRIP FLEX RED 12V
Datasheet Download
SSP-FSD8DSI-12V3.pdf
Availability of SSP-FSD8DSI-12V3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSP-FSD8DSI-12V3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSP-FSD8DSI-12V3
Internal Part NumberEIS-SSP-FSD8DSI-12V3
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
Series-
PackagingReel
TypeLED Engine
ColorRed
CCT (K)-
Wavelength636nm
ConfigurationLinear Light Strip
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test150mA
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)12V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max-
CRI (Color Rendering Index)-
Viewing Angle85°
Features-
Size / Dimension-
Height-
Light Emitting Surface (LES)-
Lens Type-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSP-FSD8DSI-12V3
Related LinksSSP-FSD8, SSP-FSD8DSI-12V3 Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SSP-FSD8DSI-12V3 Details Description
Related parts for SSP-FSD8DSI-12V3
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 8MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 SQ WW datasheet.pdf
HVY DUTY HAND WIND REEL 12/3 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V SL RADIAL datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SGE1510-2-0270A-150C datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf