Lumex, Inc. SSP-LXS1823S16A
SSP-LXS1823S16A picture photo
Mfg. Part Number
SSP-LXS1823S16A
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Dot Matrix and Cluster
Brief Description
LED 46MM SQR 16LED-CLUSTR SUPYEL
Datasheet Download
SSP-LXS1823S16A.pdf
Availability of SSP-LXS1823S16A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSP-LXS1823S16A Order Process
Ship out your order
Specifications of SSP-LXS1823S16A
Internal Part NumberEIS-SSP-LXS1823S16A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Dot Matrix and Cluster
Series-
Millicandela Rating1200mcd
Internal ConnectionCommon Anode Row, Common Cathode Column
Size / Dimension1.82" L x 1.82" W x 0.49" H (46.33mm x 46.33mm x 12.45mm)
ColorYellow
Configuration4 x 4
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Interface-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSP-LXS1823S16A
Related LinksSSP-LXS, SSP-LXS1823S16A Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SSP-LXS1823S16A Details Description
Related parts for SSP-LXS1823S16A
RES SMD 680K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 24POS 15AU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 66A D2PAK datasheet.pdf
26 50SR KIT,75D,UK datasheet.pdf
IC FIFO 8KX18 LP 20NS 64QFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A 28VDC datasheet.pdf