Lumex, Inc. SSP-LXS2446U16A
SSP-LXS2446U16A picture photo
Mfg. Part Number
SSP-LXS2446U16A
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Dot Matrix and Cluster
Brief Description
LED 62MM SQR 16LED-CLUSTR ULTRED
Datasheet Download
SSP-LXS2446U16A.pdf
Availability of SSP-LXS2446U16A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSP-LXS2446U16A Order Process
Ship out your order
Specifications of SSP-LXS2446U16A
Internal Part NumberEIS-SSP-LXS2446U16A
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Dot Matrix and Cluster
Series-
Millicandela Rating2000mcd
Internal ConnectionCommon Anode Row, Common Cathode Column
Size / Dimension2.44" L x 2.44" W x 0.70" H (62.00mm x 62.00mm x 17.70mm)
ColorRed
Configuration4 x 4
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.8V
Interface-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSP-LXS2446U16A
Related LinksSSP-LXS, SSP-LXS2446U16A Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SSP-LXS2446U16A Details Description
Related parts for SSP-LXS2446U16A
DIODE GPP 8A 1000V GPP INLINE datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 7.62MM PNL MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 267 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
HEGPA6610 GY BRAID SLEEVE 10MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf