Bel Fuse Inc. SSQE48T10033-NAC0
SSQE48T10033-NAC0 picture photo
Mfg. Part Number
SSQE48T10033-NAC0
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 33W
Datasheet Download
SSQE48T10033-NAC0.pdf
Availability of SSQE48T10033-NAC0
QUANTITY
SSQE48T10033-NAC0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSQE48T10033-NAC0
Internal Part NumberEIS-SSQE48T10033-NAC0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.8mm x 9.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSQE48T10033-NAC0
Related LinksSSQE48T1, SSQE48T10033-NAC0 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SSQE48T10033-NAC0 Details Description
Related parts for SSQE48T10033-NAC0
CAP ALUM 15UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN 880NM TO-18 datasheet.pdf
CONN DIN 3POS MALE CBL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CABLE 4COND 2AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
SCR FAST SWITCH 325A 600V T70 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 10W DO213AA datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf