Luminus Devices Inc. SSR-50-W40S-R21-H2501
SSR-50-W40S-R21-H2501 picture photo
Mfg. Part Number
SSR-50-W40S-R21-H2501
Datasheet Download
SSR-50-W40S-R21-H2501.pdf
Availability of SSR-50-W40S-R21-H2501
QUANTITY
SSR-50-W40S-R21-H2501 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSR-50-W40S-R21-H2501
Internal Part NumberEIS-SSR-50-W40S-R21-H2501
PCN Obsolescence/ EOLSST-50-W,SSR-50-W Devices 06/Dec/2013
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test388 lm (375 lm ~ 400 lm)
Current - Test1.75A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test69 lm/W
Current - Max5A
Features-
Size / Dimension19.90mm L x 19.90mm W
Height6.10mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSR-50-W40S-R21-H2501
Related LinksSSR-50-W40, SSR-50-W40S-R21-H2501 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSR-50-W40S-R21-H2501 Details Description
Related parts for SSR-50-W40S-R21-H2501
IC CURRENT GAUGE 6% 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 61 I/O 84PLCC datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 12.0V 2300MAH datasheet.pdf
TRANS NPN 150V 0.05A TO-92 datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
13+13 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
NSCC RCPT HSG 1.5 BLK 4CKT datasheet.pdf
Crystal 13.02187MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -40°C - 85°C COTS Surface Mount HC49/US datasheet.pdf