Luminus Devices Inc. SSR-50-W45S-R21-G2401
SSR-50-W45S-R21-G2401 picture photo
Mfg. Part Number
SSR-50-W45S-R21-G2401
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SSR-50-W45S-R21-G2401.pdf
Availability of SSR-50-W45S-R21-G2401
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSR-50-W45S-R21-G2401 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSR-50-W45S-R21-G2401
Internal Part NumberEIS-SSR-50-W45S-R21-G2401
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesSSR-50
PackagingTape & Reel (TR)
TypeLED Module
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4500K
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test313 lm (300 lm ~ 325 lm)
Current - Test1.75A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test56 lm/W
Current - Max5A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension19.90mm L x 19.90mm W
Height6.10mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSR-50-W45S-R21-G2401
Related LinksSSR-50-W45, SSR-50-W45S-R21-G2401 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSR-50-W45S-R21-G2401 Details Description
Related parts for SSR-50-W45S-R21-G2401
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf