Luminus Devices Inc. SSR-50-WCLS-R21-G2450
SSR-50-WCLS-R21-G2450 picture photo
Mfg. Part Number
SSR-50-WCLS-R21-G2450
Datasheet Download
SSR-50-WCLS-R21-G2450.pdf
Availability of SSR-50-WCLS-R21-G2450
QUANTITY
SSR-50-WCLS-R21-G2450 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSR-50-WCLS-R21-G2450
Internal Part NumberEIS-SSR-50-WCLS-R21-G2450
TypeLED Module
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K ~ 4500K
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test313 lm (300 lm ~ 325 lm)
Current - Test1.75A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test56 lm/W
Current - Max5A
Features-
Size / Dimension19.90mm L x 19.90mm W
Height6.10mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSR-50-WCLS-R21-G2450
Related LinksSSR-50-WCL, SSR-50-WCLS-R21-G2450 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSR-50-WCLS-R21-G2450 Details Description
Related parts for SSR-50-WCLS-R21-G2450
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 10POS 22AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LGHT VSN 2 LED EYEWR W 2.0X RDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 3W DO216AA datasheet.pdf
MOD IGBT SLLIMM 10A 600V 25SDIP datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
SOCKET JUNCTION MODULES datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf