Luminus Devices Inc. SSR-90-W65S-R11-GN100
SSR-90-W65S-R11-GN100 picture photo
Mfg. Part Number
SSR-90-W65S-R11-GN100
Datasheet Download
SSR-90-W65S-R11-GN100.pdf
Availability of SSR-90-W65S-R11-GN100
QUANTITY
SSR-90-W65S-R11-GN100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSR-90-W65S-R11-GN100
Internal Part NumberEIS-SSR-90-W65S-R11-GN100
PCN Obsolescence/ EOLSST-90-W40/45S Devices 02/Feb/2015
PCN OtherMultiple Changes 16/Jan/2015
SeriesSSR-90
PackagingTape & Reel (TR)
TypeLED Module
ColorWhite, Cool
CCT (K)6500K
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test3.15A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max9A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension19.90mm L x 19.90mm W
Height7.10mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSR-90-W65S-R11-GN100
Related LinksSSR-90-W65, SSR-90-W65S-R11-GN100 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSR-90-W65S-R11-GN100 Details Description
Related parts for SSR-90-W65S-R11-GN100
THERMISTOR NTC 68K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
TOOL FOR MAXI GRIP 32.5X32.5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 3W DO216AA datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 3W DO216AA datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
MICRO 15 M 10" YEL FLOAT datasheet.pdf