CTS Electronic Components 262XR502B
262XR502B picture photo
Mfg. Part Number
262XR502B
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.15W TH
Datasheet Download
262XR502B.pdf
Availability of 262XR502B
QUANTITY
262XR502B Order Process
Ship out your order
Specifications of 262XR502B
Internal Part NumberEIS-262XR502B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsX262 Series Footprint
Standard Package1,500
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.15W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient-
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.370" x 0.394" Face x 0.469" H (9.40mm x 10.00mm x 11.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)262XR502B
Related Links262X, 262XR502B Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
262XR502B Details Description
Related parts for 262XR502B
SURGE SUPPRSSR 6OUT 6'CORD W/LED datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 48V datasheet.pdf
TERMINAL TURRET DUAL .172" L datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ 8SO datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FUSE CERM 15A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
500 TB RIS CLA INTERLACE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf