TE Connectivity Potter & Brumfield Relays SSRK-600A30
SSRK-600A30 picture photo
Mfg. Part Number
SSRK-600A30
Brief Description
RELAY SSR 30A DIN-RAIL SPST-NO
Datasheet Download
SSRK-600A30.pdf
Availability of SSRK-600A30
QUANTITY
SSRK-600A30 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSRK-600A30
Internal Part NumberEIS-SSRK-600A30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesSSRK
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current30A
Voltage - Input90 ~ 280VAC
Voltage - Load48 ~ 660 V
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseSSR with Integrated Heat Sink
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSRK-600A30
Related LinksSSRK-, SSRK-600A30 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
SSRK-600A30 Details Description
Related parts for SSRK-600A30
CONN HEADER 5POS STR .100 15GOLD datasheet.pdf
CONN GUIDE PIN FLOAT MNT END CAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 60V 5A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 285MA 850 MOHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RECEPTACLE POTTED W/ B CODED 1.0 datasheet.pdf
FUSE 277V SAFE HAZ UL913 .750A datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf