Luminus Devices Inc. SST-50-W40S-T21-GH501
SST-50-W40S-T21-GH501 picture photo
Mfg. Part Number
SST-50-W40S-T21-GH501
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SST-50-W40S-T21-GH501.pdf
Availability of SST-50-W40S-T21-GH501
QUANTITY
SST-50-W40S-T21-GH501 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-50-W40S-T21-GH501
Internal Part NumberEIS-SST-50-W40S-T21-GH501
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Standard Package250
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test1.75A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max5A
Features-
Size / Dimension7.30mm L x 9.00mm W
Height4.30mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-50-W40S-T21-GH501
Related LinksSST-50-W40, SST-50-W40S-T21-GH501 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-50-W40S-T21-GH501 Details Description
Related parts for SST-50-W40S-T21-GH501
TRANS PNP 80V 4A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 510PF 150V 1111 datasheet.pdf
IC COUNTR BIN SYNC 4BIT 16SO datasheet.pdf
BRAID TC TUBULAR 7/8" SILVR 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
BUS-DROP GRIP .94-1.25" SNGL EYE datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CRIMP CONTACT datasheet.pdf
DIODE SBR 50V 5A SMA datasheet.pdf