Luminus Devices Inc. SST-50-W45S-T21-H3401
SST-50-W45S-T21-H3401 picture photo
Mfg. Part Number
SST-50-W45S-T21-H3401
Brief Description
BIG CHIP LED HB MOD 400LM WHITE
Datasheet Download
SST-50-W45S-T21-H3401.pdf
Availability of SST-50-W45S-T21-H3401
QUANTITY
SST-50-W45S-T21-H3401 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-50-W45S-T21-H3401
Internal Part NumberEIS-SST-50-W45S-T21-H3401
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PCN Obsolescence/ EOLSST-50-W,SSR-50-W Devices 06/Dec/2013
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test413 lm (400 lm ~ 425 lm)
Current - Test1.75A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test74 lm/W
Current - Max5A
Features-
Size / Dimension7.30mm L x 9.00mm W
Height4.30mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-50-W45S-T21-H3401
Related LinksSST-50-W45, SST-50-W45S-T21-H3401 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-50-W45S-T21-H3401 Details Description
Related parts for SST-50-W45S-T21-H3401
SIDAC HI SURG 320V 1000A DO214 datasheet.pdf
IC DAC DUAL 14B 250MSPS 72-LFCSP datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 5MM RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 481 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC DO215AB datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 50V 0.15W SC89 datasheet.pdf
RES 536 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf