Luminus Devices Inc. SST-50-W57S-T21-J2201
SST-50-W57S-T21-J2201 picture photo
Mfg. Part Number
SST-50-W57S-T21-J2201
Brief Description
BIG CHIP LED HB MOD 450LM WHITE
Datasheet Download
SST-50-W57S-T21-J2201.pdf
Availability of SST-50-W57S-T21-J2201
QUANTITY
SST-50-W57S-T21-J2201 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-50-W57S-T21-J2201
Internal Part NumberEIS-SST-50-W57S-T21-J2201
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PCN Obsolescence/ EOLSST-50-W,SSR-50-W Devices 06/Dec/2013
Standard Package250
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test463 lm (450 lm ~ 475 lm)
Current - Test1.75A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test83 lm/W
Current - Max5A
Features-
Size / Dimension7.30mm L x 9.00mm W
Height4.30mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-50-W57S-T21-J2201
Related LinksSST-50-W57, SST-50-W57S-T21-J2201 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-50-W57S-T21-J2201 Details Description
Related parts for SST-50-W57S-T21-J2201
REG 3.3/1.8V 6A+6A 5VIN VERT datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POWER SUP AC TO 380VDC 720W SNGL datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC GATE L-MOS SMV datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf