Luminus Devices Inc. SST-50-W65S-F21-J3100
SST-50-W65S-F21-J3100 picture photo
Mfg. Part Number
SST-50-W65S-F21-J3100
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SST-50-W65S-F21-J3100.pdf
Availability of SST-50-W65S-F21-J3100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SST-50-W65S-F21-J3100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-50-W65S-F21-J3100
Internal Part NumberEIS-SST-50-W65S-F21-J3100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesSST-50
PackagingTape & Reel (TR)
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)6500K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test488 lm (475 lm ~ 500 lm)
Current - Test1.75A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test87 lm/W
Current - Max5A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension7.30mm L x 9.00mm W
Height4.30mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-50-W65S-F21-J3100
Related LinksSST-50-W65, SST-50-W65S-F21-J3100 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-50-W65S-F21-J3100 Details Description
Related parts for SST-50-W65S-F21-J3100
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOP datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 28V datasheet.pdf
NBC-SCE-1K-1-1/2-2.0-9 datasheet.pdf
P683-10 GS CONTACT CLIP ASSY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf