Luminus Devices Inc. SST-50-W65S-T21-GK101
SST-50-W65S-T21-GK101 picture photo
Mfg. Part Number
SST-50-W65S-T21-GK101
Brief Description
BIG CHIP LED HB MOD 500LM WHITE
Datasheet Download
SST-50-W65S-T21-GK101.pdf
Availability of SST-50-W65S-T21-GK101
QUANTITY
SST-50-W65S-T21-GK101 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-50-W65S-T21-GK101
Internal Part NumberEIS-SST-50-W65S-T21-GK101
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Standard Package250
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)6500K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test1.75A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max5A
Features-
Size / Dimension7.30mm L x 9.00mm W
Height4.30mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-50-W65S-T21-GK101
Related LinksSST-50-W65, SST-50-W65S-T21-GK101 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-50-W65S-T21-GK101 Details Description
Related parts for SST-50-W65S-T21-GK101
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V DPAK datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 45 POS .197 SMD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL MULT 24-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 267KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 1MM 9POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE 4W 4PVH 6COL datasheet.pdf