Luminus Devices Inc. SST-50-W65S-T21-GK101
SST-50-W65S-T21-GK101 picture photo
Mfg. Part Number
SST-50-W65S-T21-GK101
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MOD 500LM WHITE
Datasheet Download
SST-50-W65S-T21-GK101.pdf
Availability of SST-50-W65S-T21-GK101
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SST-50-W65S-T21-GK101 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-50-W65S-T21-GK101
Internal Part NumberEIS-SST-50-W65S-T21-GK101
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesSST-50
PackagingTape & Reel (TR)
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)6500K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test1.75A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max5A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension7.30mm L x 9.00mm W
Height4.30mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-50-W65S-T21-GK101
Related LinksSST-50-W65, SST-50-W65S-T21-GK101 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-50-W65S-T21-GK101 Details Description
Related parts for SST-50-W65S-T21-GK101
CONN ADAPTER PLUG/PLUG 32POS 2MM datasheet.pdf
IC ADC 24BIT HI SPEED 38QFN datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 80MSPS 64-HTQFP datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP 8-DSBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON BLUE FLAT datasheet.pdf
AV SWITCH ROLLER LEVER SPST NO datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6A SC59-3 datasheet.pdf