Luminus Devices Inc. SST-50-WCLS-T21-GJ450
SST-50-WCLS-T21-GJ450 picture photo
Mfg. Part Number
SST-50-WCLS-T21-GJ450
Brief Description
BIG CHIP LED HB MOD 425LM WHITE
Datasheet Download
SST-50-WCLS-T21-GJ450.pdf
Availability of SST-50-WCLS-T21-GJ450
QUANTITY
SST-50-WCLS-T21-GJ450 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-50-WCLS-T21-GJ450
Internal Part NumberEIS-SST-50-WCLS-T21-GJ450
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PCN Obsolescence/ EOLSST-50-W,SSR-50-W Devices 06/Dec/2013
Standard Package250
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test1.75A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max5A
Features-
Size / Dimension7.30mm L x 9.00mm W
Height4.30mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-50-WCLS-T21-GJ450
Related LinksSST-50-WCL, SST-50-WCLS-T21-GJ450 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-50-WCLS-T21-GJ450 Details Description
Related parts for SST-50-WCLS-T21-GJ450
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
RES 50.0 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf