Luminus Devices Inc. SST-90-W40S-F11-K2500
SST-90-W40S-F11-K2500 picture photo
Mfg. Part Number
SST-90-W40S-F11-K2500
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SST-90-W40S-F11-K2500.pdf
Availability of SST-90-W40S-F11-K2500
QUANTITY
SST-90-W40S-F11-K2500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-90-W40S-F11-K2500
Internal Part NumberEIS-SST-90-W40S-F11-K2500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Standard Package25
SeriesSST-90
PackagingTape & Reel (TR)
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test3.15A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max9A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension11.00mm L x 10.00mm W
Height5.40mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-90-W40S-F11-K2500
Related LinksSST-90-W40, SST-90-W40S-F11-K2500 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-90-W40S-F11-K2500 Details Description
Related parts for SST-90-W40S-F11-K2500
SWITCH ROTARY DP-3 POS PC MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 1100PF 2% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
ADDY LED MNT RECT VERT NYL WHT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.4A 152 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD 1.6A 300VAC RADIAL datasheet.pdf