Luminus Devices Inc. SST-90-W45S-T11-N2400
SST-90-W45S-T11-N2400 picture photo
Mfg. Part Number
SST-90-W45S-T11-N2400
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SST-90-W45S-T11-N2400.pdf
Availability of SST-90-W45S-T11-N2400
QUANTITY
SST-90-W45S-T11-N2400 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-90-W45S-T11-N2400
Internal Part NumberEIS-SST-90-W45S-T11-N2400
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package250
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4500K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test925 lm (900 lm ~ 950 lm)
Current - Test3.15A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test90 lm/W
Current - Max9A
Features-
Size / Dimension11.00mm L x 10.00mm W
Height5.40mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-90-W45S-T11-N2400
Related LinksSST-90-W45, SST-90-W45S-T11-N2400 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-90-W45S-T11-N2400 Details Description
Related parts for SST-90-W45S-T11-N2400
TRANS 2PNP 40V 0.2A SOT363 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 15V 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 2A TO277A datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ3A M20 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 2M INFRARED 12-24V NPN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MODULE DIODE 600V 200A SOT-227 datasheet.pdf