| Internal Part Number | EIS-SST-90-W57S-F11-M3201 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| PCN Obsolescence/ EOL | SST-90-W40/45S Devices 02/Feb/2015 | |
| PCN Other | Multiple Changes 16/Jan/2015 | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Lighting - COBs, Engines, Modules | |
| Series | SST-90 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Chip On Board (COB) | |
| Color | White, Cool | |
| CCT (K) | 5700K | |
| Wavelength | - | |
| Configuration | Square | |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 825 lm (800 lm ~ 850 lm) | |
| Current - Test | 3.15A | |
| Temperature - Test | 25°C | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.25V | |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 81 lm/W | |
| Current - Max | 9A | |
| CRI (Color Rendering Index) | 70 | |
| Viewing Angle | 100° | |
| Features | - | |
| Size / Dimension | 11.00mm L x 10.00mm W | |
| Height | 5.40mm | |
| Light Emitting Surface (LES) | 8.00mm Diameter | |