Luminus Devices Inc. SST-90-W65S-F11-L2100
SST-90-W65S-F11-L2100 picture photo
Mfg. Part Number
SST-90-W65S-F11-L2100
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SST-90-W65S-F11-L2100.pdf
Availability of SST-90-W65S-F11-L2100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SST-90-W65S-F11-L2100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-90-W65S-F11-L2100
Internal Part NumberEIS-SST-90-W65S-F11-L2100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package25
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)6500K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test648 lm (630 lm ~ 665 lm)
Current - Test3.15A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test63 lm/W
Current - Max9A
Features-
Size / Dimension11.00mm L x 10.00mm W
Height5.40mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-90-W65S-F11-L2100
Related LinksSST-90-W65, SST-90-W65S-F11-L2100 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-90-W65S-F11-L2100 Details Description
Related parts for SST-90-W65S-F11-L2100
SWITCH ROTARY DP-12POS OPEN FRM datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V 12W OUT SMD datasheet.pdf
CABLE ASSY FMALE SGL END 4POS 5M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 10A R6 datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 0.2A SST3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
ROUND SPACER M2.7 STEEL 7MM datasheet.pdf